Easiest Homemade Lara Bar Recipe

Lara Bars are my newest addiction. Unlike most granola bars or energy bars, most of the flavors contain nothing but dried fruit and nuts. However, they aren’t cheap. They usually cost more than a dollar a bar, even if you buy the family pack. (This Lara Bar fruit and nut food bar pack costs $25.21 for 16, which comes out to $1.58/bar.)

Soon I found myself searching for ways to make homemade Lara Bars. I really like the Hot Fudge Brownie Lara Bars from Chocolate-Covered Katie. She has a huge list of Lara bar recipes to try. And these homemade Lara Bars from Foodie with Family look much fancier than mine, which I prefer to simply roll into balls and store in a glass container.
(more…)